Jak rozmawiać, jak zachęcać do podjęcia leczenia?

glowna Każdy z nas, którzy chcemy pomóc osobie naszym zdaniem uwikłanej w problemy z alkoholem, boryka się od samego początku z dylematem- jak i czy w ogóle pomagać, jak się mieszać w cudze życie?

 

Zazwyczaj każda decyzja o pomocy drugiemu człowiekowi bierze się z naszej potrzeby serca. Jak jednak pomóc nie szkodząc, nie wywołując lawiny kolejnych nieszczęść?

Dorze zacząć rozmowę z uzależnionym mając bazową, podstawową wiedzę na temat CHOROBY jaką jest alkoholizm.

Szukając informacji na temat np. leczenia alkoholizmu warto korzystać ze sprawdzonych i rzetelnych źródeł informacji.

Przykładem dobrej praktyki Kliniki, która odpowiada na podstawowe pytania o alkoholizmie jest strona prywatnej Kliniki TU i TEAZ w Krakowie:

http://www.alkoholizm.org.pl

bezpośredni link do informacji o istocie choroby:

http://www.alkoholizm.org.pl/alkoholizm.html

Źródłem informacji mogą też być strony internetowe wojewódzkich ośrodków leczenia uzależnień, ośrodków rekomendowanych czy stron przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Warto pamiętać, że Internet jest źródłem informacji, ale też ilość i jakość informacji, ich zgodność z prawdą pozostawia wiele do życzenia.

Warto z osobą, której chcemy pomóc, porozmawiać gdy jest trzeźwa. Warto zadbać również o komfort takiego spotkania, zadbać o odpowiednią ilość czasu jaką i my, i nasz rozmówca dysponuje. Wynika to z szacunku do drugiej osoby. Ważne jest też, aby miejsce rozmowy sprzyjało planowanemu spotkaniu, aby było cicho, spokojnie i bezpiecznie- nie powinien to by gwarny lokal, pub, gwarna kawiarnia ani miejsce nie zapewniające dyskrecji. Podczas rozmowy warto używać argumentów niepodważalnych dla istoty problemu, jakim jest uzależnienie- podkreślać fakty- ewidentne straty i kłopoty bezpośrednio wynikające z nadużywania alkoholu.

Poza odwołaniem się do strat dotykającymi bezpośrednio samego uzależnionego, warto podczas takiego spotkania odnieść się również do strat dotykających osób najbliższych osobie uzależnionej- żony, rodziców, dzieci. Straty te wynikają z jednej strony z upośledzonych relacji na linii mąż-żona, tata-dzieci, syn-rodzice, z drugiej zaś ze stygmatyzacji rodziny, jaka w naszych czasach towarzyszy rodzinie borykającej się z uzależnionym jej członkiem przez społeczeństwo. Niestety, często dzieci czy żona są ofiarami stereotypów- są wyśmiewani, obmawiani, wytykani przysłowiowym palcem przez inne dzieci, sąsiadów, dalszą rodzinę.

Podczas rozmowy warto położyć szczególny nacisk na kogoś znanego osobie uzależnionej, która poradziła sobie z podobnym problemem. Obraz kogoś znanego, a położonego w podobnej sytuacji pomaga uwierzyć, że pomoc jest możliwa, że życie może uleć zmianie i poprawie. Jeżeli nie dysponujemy takim przykładem, przykładem takiej osoby może być Pan Wacław Stengl, który utrzymuje trzeźwość i pomaga w trzeźwieniu innym alkoholikom od blisko 30 już lat: http://www.alkoholizm.org.pl/o-nas.html

Pamiętajmy, że każda taka rozmowa pomaga- nawet, jeżeli nie wywoła skutku natychmiastowego. Taka rozmowa to wyraz naszej troski o druga osobie, i w takim tonie zawsze przeprowadzajmy takie rozmowy. Dla osoby uzależnionej bardzo ważne jest, że w takiej rozmowie będziemy ją traktować jako kogoś cierpiącego, z trudną do zaakceptowania chorobą, a nie kimś gorszym, nie jest trędowatym. To bardzo ważne. Szanujmy się wzajemnie, to podstawa każdej pomocy drugiemu człowiekowi i każdego kontaktu w dialogu z drugim człowiekiem.

http://www.alkoholizm.org.pl/

http://www.terapie.tuiteraz.org.pl/

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel. 012 625 04 20

tel. kom. 0 669 969 209 (Wacław)

tel. kom. 0 669 969 409 (Maria)


Polecamy

akcjasos4Serdecznie zapraszamy do pierwszego w Polsce portalu  dla osób uzależnionych i współuzależnionych http://alkoholizm.akcjasos.pl
Zapraszamy do forum dyskusyjnego Forum uzaleznienia - tu możesz otrzymać pomoc.

Uzależnienie od alkoholu , czyli alkoholizm, jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na nie kontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Reklama

Psycholog online

Jeśli przeżyłeś tragedię i nie wiesz, co ze sobą zrobić. Jeśli masz jakikolwiek problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Jeśli stoisz przed podjęciem ważnej decyzji i chciałbyś lepiej poznać siebie i swoje potrzeby i upewnić się w obranym kierunku Twojego życia, napisz do naszego psychologa on-line

Porady naszego psychologa udzielane są bezpłatnie.

Partner serwisu

Reklama

Reklama