Jesteś pewien, że znasz swoje dziecko. A wiesz, że już sięgnęło po narkotyki?

narko Rodzicu, pewnie nawet nie wiesz, że młodzieńcze eksperymentowanie twoich dorastających dzieci z papierosami, marihuaną czy alkoholem to już "klasyka" problemów. Z badań przeprowadzonych przez pedagogów z Katedry Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej wynika, że współczesny wachlarz zagrożeń społecznych, z jakimi spotykają się w codziennym życiu młodzi mieszkańcy naszego regionu, jest zdecydowanie szerszy.


Okazuje się, że po leki bez recepty, napoje energetyzujące czy dopalacze młodzi sięgają coraz częściej i coraz wcześniej. W internecie otrzymują seks-propozycje czy spotykają się z wulgarnym słownictwem (ale i sami go używają). Wszystko to stanowi zagrożenie, z którego Ty często nie zdajesz sobie sprawy. "Zjawiskowe formy patologii społecznych i uzależnień wśród dzieci i młodzieży na Śląsku i Zagłębiu. Efektywność profilaktyki" - to pierwsze tak szczegółowe badania przeprowadzone wśród 1000 uczniów szkół z 14 miast Śląska i Zagłębia

Odsłoniło wiele niedociągnięć, jakie występują w śląskich i zagłębiowskich rodzinach - nie tylko patologicznych!

Dużo więcej i wcześniej

W czasie kiedy współcześni 40-, 50- czy 60-latkowie byli młodzi, definiowano sześć lub siedem problemów społecznych, które wymagały interwencji państwa, czyli zapewnienia możliwości leczenia czy dostępu do zakładów diagnostycznych - wylicza prof. Mariusz Jędrzejko, pedagog z WSB, jeden ze współautorów badania. - Obecnie takich problemów wyróżnia się dwadzieścia jeden - uzupełnia wykładowca. Co się pojawiło?

Profesor Jędrzejko wymienia tak banalną rzecz jak wypijanie bez umiaru wszelkiego typu napojów energetyzujących, które zawierają w sobie ogromne ilości tauryny i kofeiny. Leki bez recepty, które młodzi używają jako środki zastępcze do wywołania reakcji podobnych do tych po zażyciu narkotyków. Zwraca też uwagę, że wśród uczniów z zagłębiowskich i śląskich miast obniżył się wiek inicjacji seksualnej. - Aż do poziomu gimnazjum, gdzie naukę zaczynają zaledwie trzynastolatkowie - podkreśla. I jak uzupełnia, okres buntu przechodzą coraz młodsze dzieci. Kiedyś były to 17-18-latkowie, dziś występuje on już u 13-14-latków.

- Kolejną grupą zagrożeń jest obsesyjne korzystanie z internetu, komputera, telefonów czy gier komputerowych - zauważa wykładowca z WSB. I jak podkreśla, są to rewelacyjne urządzenia, które pozwalają się rozwijać, ale trzeba znać granice korzystania z nich.- Obserwujemy dzieci, które każdego dnia przed monitorem komputera spędzają siedem czy osiem godzin, to zdecydowanie za dużo.

Problemy są realne

Jakie są efekty spędzania każdej wolnej chwili przed komputerem? Oto w środku nocy, wprost sprzed monitora komputera, pogotowie zabrało młodego chłopaka. Trafił na oddział kliniczny pediatrii Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu. Zaś Iwona Więcławek-Wardyniec, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Będzinie, pracowała z 11-latkiem, który każdą wolną chwilę spędzał przed komputerem.
więcej: Dziennik Zachodni
foto: (© 123RF)


Polecamy

akcjasos4Serdecznie zapraszamy do pierwszego w Polsce portalu  dla osób uzależnionych i współuzależnionych http://alkoholizm.akcjasos.pl
Zapraszamy do forum dyskusyjnego Forum uzaleznienia - tu możesz otrzymać pomoc.

Uzależnienie od alkoholu , czyli alkoholizm, jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na nie kontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Reklama

Psycholog online

Jeśli przeżyłeś tragedię i nie wiesz, co ze sobą zrobić. Jeśli masz jakikolwiek problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Jeśli stoisz przed podjęciem ważnej decyzji i chciałbyś lepiej poznać siebie i swoje potrzeby i upewnić się w obranym kierunku Twojego życia, napisz do naszego psychologa on-line

Porady naszego psychologa udzielane są bezpłatnie.

Partner serwisu

Reklama

Reklama