Bye, bye Esperal!

 

Właśnie zaprzestano produkcji farmaceutyku legendy, preparatu, którym karmiła się wyobraźnia tysięcy alkoholików, kandydatów na alkoholików lub wyleczonych alkoholików. Koniec esperalu, mili państwo! Polfa Warszawa, która była producentem tego leku, nie będzie kontynuować swej zbożnej działalności na polu walki z pijaństwem. Esperal to już historia.
Polfa zaprzestała produkcji disulfiramu, noszącego dawniej handlową nazwę Esperal, będącego przez wiele lat farmakologicznym środkiem w awersyjnej terapii uzależnienia od alkoholu. Terapeuci uzależnień z zadowoleniem przyjęli tę wiadomość, gdyż uważają, że był to tylko swoisty "straszak" dla pacjentów unikających relanego leczenia swego nałogu, a nie jakikolwiek lek przeciw temu schorzeniu. Teoretycznie miał on przez ok. rok po wszczepieniu kapsułki pod skórę powstrzymywać od picia alkoholu poprzez zatrzymywanie jego metabolizmu na etapie octanu etylowego, co skutkowało dusznościami, wymiotami i gwałtownymi zmianami ciśnienia tęniczego krwi mogącymi niekiedy doprowadzić do zgonu.

Jednak niektórzy zdesperowani tzw. głodem alkoholowym pacjenci pili nadal nie zważając na te potencjalne niebezpieczeństwa. Poza tym działaniem nie wpływał on na emocjonalny mechanizm uzależnienia i jego przyczynowe leczenie. Takie wieloletnie doświadczenia z tym środkiem to jeden z głównych argumentów za jego wycofaniem z rynku farmaceutycznego.

Natomiast głosy sprzeciwu wobec tej decyzji wyrazili lekarze oferujący w prywatnych gabinetach wszczepianie disulfiramu (co już przestało być refundowane przez NFZ ze względu na nieskuteczność) broniąc go jako realnej alternatywy w leczeniu uzależnienia.

Polecamy

akcjasos4Serdecznie zapraszamy do pierwszego w Polsce portalu  dla osób uzależnionych i współuzależnionych http://alkoholizm.akcjasos.pl
Zapraszamy do forum dyskusyjnego Forum uzaleznienia - tu możesz otrzymać pomoc.

Uzależnienie od alkoholu , czyli alkoholizm, jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na nie kontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Reklama

Psycholog online

Jeśli przeżyłeś tragedię i nie wiesz, co ze sobą zrobić. Jeśli masz jakikolwiek problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Jeśli stoisz przed podjęciem ważnej decyzji i chciałbyś lepiej poznać siebie i swoje potrzeby i upewnić się w obranym kierunku Twojego życia, napisz do naszego psychologa on-line

Porady naszego psychologa udzielane są bezpłatnie.

Partner serwisu

Reklama

Reklama