Jak się ożeni, to się odmieni

…czyli, dlaczego córka alkoholika poślubia faceta ze skłonnością do picia. W rodzinie, w której mąż i żona spierają się, czy kupić samochód, czy zrobić remont domu, i potrafią dojść do porozumienia - panujące relacje określamy mianem prawidłowych. W domu zdominowanym przez problem alkoholowy będą one poważnie zaburzone.

- Jeżeli pomiędzy mężczyznę a kobietę wchodzi butelka, gdy mąż lub żona mają osobę towarzyszącą, może dojść do rozbicia rodziny - potwierdza terapeuta Lech Zakrzewski. - Butelka, a więc coś, co jest rzeczą, ma szansę spowodować identyczne spustoszenie jak kochanka czy kochanek - dodaje, sugerując, że w opinii społeczeństwa zazwyczaj to mężczyzna jest postrzegany jako uzależniony. - Tymczasem mamy tyle samo alkoholiczek, co alkoholików - podpowiada.

Dla potrzeb tekstu skupimy się na sytuacji, gdzie osobą uzależnioną jest mężczyzna…

W rozdwojeniu


Zainteresowana piciem, zdobyciem pieniędzy na alkohol, zorganizowaniem towarzystwa do libacji, przespaniem się i posiadaniem procentów na porannego kaca… głowa rodziny nie ma czasu ani dla żony, ani dla dzieci. - Kobieta musi niejako rozdwoić się. Z jednej strony próbuje udowodnić światu, że wszystko jest w porządku. Kiedy mąż wraca pijany, mając przykładowo rozerwane ubranie, zszywa je i pierze. Przygotuje też nowy komplet na rano, a wszystko po to, by ludzie nie gadali, że jest kiepską gospodynią czy kucharką - zaznacza terapeuta. - Z drugiej strony żywo zaniepokojona skłonnością męża, chcąc jej przeciwdziałać, rozbija wystającą z jego kieszeni butelkę, wylewa do zlewu jej zawartość albo rozbija szkło o podłogę. Gdy zaś sąsiadka informuje ją, że jej ślubny leży pod płotem, bierze najstarsze dziecko bądź wózek i ściąga go do chałupy, tuszując wstyd przed okolicą. Kiedy idą razem na uroczystość, pilnuje, żeby nie pił. Patrzy i przypomina: „Miały być tylko dwa kieliszki”. Albo sama wypija wcześniej, po czym informuje go, że dziś to on prowadzi auto. Inna sytuacja: - mnoży przykłady - mąż schodzi do kotłowni, by podłożyć do pieca i wraca pijany. Kobieta sprawdza kąty. Szuka w węglu, drzewie… Pilnowanie, żeby on nie wypił, zajmuje jej tyle czasu, że nie starcza go już ani dla rodziny, ani domu. Dzieje się największa tragedia: dzieci są pozbawione opieki - podpowiada.

Butelka a rower

Sytuacja, w której są one zdane na siebie, skutkuje podejmowaniem przez nie ról ochronnych. - Bardzo często najstarsze z rodzeństwa, widząc, że rodzice nie zajmują się domem, decyduje się na funkcję zastępcy. Stając się głową rodziny, przejmuje opiekę nad rodzeństwem, sprząta, pierze, gotuje... - wyjaśnia L. Zakrzewski. - Dodatkowo, dba o podtrzymanie wrażenia, że w rodzinie wszystko dobrze. Nie sprawia problemów wychowawczych, osiąga wyniki w nauce, z powodzeniem startuje w szkolnych konkursach. Bywa przewodniczącym klasy, a nawet szkoły. Tyle że później okazuje się, iż nie potrafi ono podjąć decyzji, czy studiować, czy machać łopatą na budowie.

Mówiąc o skutkach wzrastania w rodzinie alkoholowej, terapeuta nie omieszka wspomnieć o mniej „przyjemnej” roli, w jaką wchodzi dziecko. - Na wszelkie stresujące sytuacje reaguje podobnie jak ojciec. Jest niepokorne, niegrzeczne, ucieka z domu, wagaruje. Z drugiej strony, jako jedyny członek rodziny potrafi powiedzieć ojcu: „Gdybyś ty nie pił, ja dobrze bym się uczył czy miałbym rower” - Zakrzewski sugeruje, że także w tej sytuacji ojciec potrafi odbić piłeczkę słowami: „Jakbyś ty się dobrze uczył, to ja bym nie pił”. I potwierdza, że bywa, iż z zaistniałym konfliktem i stresującą sytuacją dziecko próbuje radzić sobie chemią: pije, bierze narkotyki albo ucieka w hazard.

Rola maskotki

Inny przykład. Koncentrując się na rodzinie, w której istnieje znaczna różnica wieku między dziećmi, Zakrzewski sugeruje, że zdarza się, iż to najmłodsze bywa zabaweczką. Kiedy ojciec wraca pijany, wypychają je, by go udobruchało, wówczas nie będzie rozrabiał. Tyle że malec odczuwa lęk, nie mając nigdy pewności, jak zostanie odebrany. - Te role są wymienne - tłumaczy, zaznaczając, że często rola maskotki procentuje w dorosłym życiu problemami w okazywaniu i przeżywaniu uczuć.

Powszechnie słyszy się też opinię, że dziecko alkoholika za partnera życiowego wybiera osobę ze skłonnością do uzależnienia. - Nie musi to być pijak. Może narkoman - mówi, wyjawiając, że przyjęta w dzieciństwie czy młodości rola powoduje, iż nadal chce ono pełnić funkcję opiekuna, gotowacza… - A ludzie bardzo chętnie to wykorzystują - terapeuta wspomina rozmowę z kobietą uskarżającą się, że trafił się jej mąż będący odbiciem ojca. Spytał, czy nie wiedziała. Odpowiedziała, że owszem, ale sądziła, że jak się ożeni, to się odmieni. Że zrobi to dla niej.

Drogi pomocy

Wywód o dziedziczeniu predyspozycji do uzależnienia Zakrzewski zamyka wnioskiem, że procesem leczenia powinna zostać objęta cała rodzina. - Zgłoszenie się alkoholika do poradni i podjęcie terapii nie gwarantuje rozwiązania problemów - zaznacza. - Także pozostali członkowie rodziny powinni otrzymać pomoc, jako że są to ludzie mocno wyniszczeni chorobą pijącego ojca bądź męża.

Rozmówca przyznaje też, że samo odstawienie alkoholu nie powoduje zdrowienia. - Często spotykam się z sytuacją, kiedy kobieta mówi: „Już lepiej było, jak on pił”. Pojawiające się konflikty wiążą się z tym, że gdy mąż pije, obowiązki głowy rodziny niejako z konieczności przejmuje żona. Kiedy jako abstynent wraca do przypisanej sobie a zarzuconej roli, zaczynają się spięcia powodowane chociażby zarządzaniem pieniędzmi.

AA, Al-Anon, Al-Teen (dla dzieci do 16 lat) - dróg oferujących pomoc uzależnionym i ich bliskim jest wiele i warto z nich korzystać.
za:echokatolickie.pl/WA

Polecamy

akcjasos4Serdecznie zapraszamy do pierwszego w Polsce portalu  dla osób uzależnionych i współuzależnionych http://alkoholizm.akcjasos.pl
Zapraszamy do forum dyskusyjnego Forum uzaleznienia - tu możesz otrzymać pomoc.

Uzależnienie od alkoholu , czyli alkoholizm, jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na nie kontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Reklama

Psycholog online

Jeśli przeżyłeś tragedię i nie wiesz, co ze sobą zrobić. Jeśli masz jakikolwiek problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Jeśli stoisz przed podjęciem ważnej decyzji i chciałbyś lepiej poznać siebie i swoje potrzeby i upewnić się w obranym kierunku Twojego życia, napisz do naszego psychologa on-line

Porady naszego psychologa udzielane są bezpłatnie.

Partner serwisu

Reklama

Reklama