Uzależnienie dotyczy nas wszystkich

Uzależnienie, a zwłaszcza uzależnienie od alkoholu i innych narkotyków wymienia się jako jeden z ważniejszych problemów społecznych w naszym kraju. I rzeczywiście badania pokazują, że po bezrobociu, alkoholizm, picie przez młodzież są wymieniane jako najważniejsze problemy społeczne. Za nimi pojawia się spadek stopy życiowej, sytuacja mieszkaniowa, przemoc w rodzinie, przestępczość i narkomania.
Wszystkie wymienione problemy są bardzo dotkliwe i destrukcyjne. Jednak problem uzależnienia jest szczególny, bo dotyczy w zasadzie wszystkich ludzi, a w sposób patologiczny dużą część naszego społeczeństwa. Uzależnienie od substancji psychoaktywnych ma jeszcze tą cechę, że występuje z innymi problemami społecznymi i często je pogłębia.

Uzależnienie od kilkunastu lat jest już zaliczane do chorób, mówi się o chorobie uzależnienia od alkoholu, narkotyków, ale także o uzależnieniu od pracy, internetu, seksu, rzeczy, przedmiotów, zakupów, hazardu, itd. itd. Gdy głębiej się zastanowić nad tą chorobą okazuje się, że dotyczy ona wszystkich obszarów naszego życia tylko jej objawy, mechanizmy i skutki znacznie się od siebie różnią. Jest już oczywiste, że mechanizmy uzależnienia ma w sobie każdy człowiek, choć rozpoznajemy je dopiero, gdy pojawiają się przykre objawy. Dlatego też o uzależnieniu możemy mówić w co najmniej dwóch perspektywach: jako o ogólnym mechanizmie patologicznym, z którym na różne sposoby boryka się każdy z nas, lub uzależnieniu przy którym objawy są na tyle groźne, że pojmujemy je jako groźne, niebezpieczne i śmiertelne. Przy takim podejściu należałoby raczej mówić, że u alkoholika objawem uzależnienia jest picie napojów alkoholowych, u narkomana objawem jest zażywanie narkotyków, u uzależnionego od internetu objawem jest niszczące go przesiadywanie przed komputerem, u uzależnionego od hazardu objawem jest niekontrolowane granie ze wszystkimi konsekwencjami w gry hazardowe, itd.

Każde uzależnienie jest chorobą nieuleczalną, chroniczną i śmiertelną. Jej nieuleczalność polega na niemożności powrotu do kontrolowanych zachowań, które były objawem uzależnienia. Tą chorobę można jedynie powstrzymać lub trwale zaleczyć. Jej chroniczność polega na tym, że nie powstrzymywana pogłębia się i jej objawy są coraz bardziej destrukcyjne i niszczące dla chorego i jego otoczenia. Jej śmiertelność polega na przedwczesnych zgonach spowodowanych zniszczeniem organizmu lub na przypadkowych zgonach w wyniku różnego rodzaju wypadków. Jest to bardzo groźna choroba, ponieważ rokowania na trwałe zaleczenie sięgają zaledwie 30-40% przypadków.

Kiedy zauważamy sygnały ostrzegawcze u siebie lub osoby bliskiej nam mówiące o rozwoju uzależnienia powinniśmy zdecydowanie szukać pomocy u specjalistów. Stosowanie różnego rodzaju „domowych sposobów leczenia” nie sprawdza się i przeważnie pogłębia proces chorobowy. W przypadku uzależnienia zdecydowanie lepiej stosować metodę „dmuchania na zimne”.

mgr Krzysztof Tkaczyk
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Polecamy

akcjasos4Serdecznie zapraszamy do pierwszego w Polsce portalu  dla osób uzależnionych i współuzależnionych http://alkoholizm.akcjasos.pl
Zapraszamy do forum dyskusyjnego Forum uzaleznienia - tu możesz otrzymać pomoc.

Uzależnienie od alkoholu , czyli alkoholizm, jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na nie kontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Reklama

Psycholog online

Jeśli przeżyłeś tragedię i nie wiesz, co ze sobą zrobić. Jeśli masz jakikolwiek problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Jeśli stoisz przed podjęciem ważnej decyzji i chciałbyś lepiej poznać siebie i swoje potrzeby i upewnić się w obranym kierunku Twojego życia, napisz do naszego psychologa on-line

Porady naszego psychologa udzielane są bezpłatnie.

Partner serwisu

Reklama

Reklama