Wszystko co musisz wiedzieć o pojęciach winiarskich, by zabłysnąć podczas degustacji
Jesteś u znajomych lub może znajomi przyjeżdżają do ciebie? Częstują swoim winem i chcą żeby je ocenić. No i co powiesz? Że jest dobre albo nie? Było by trochę słabo, nieprawdaż?
Zrób to jak profesjonalista! Z wiedzą, z tego słowniczka winiarskiego sprawisz, że osoba prosząca o ocenę popadnie w zachwyt.
Enologia (winoznawstwo) – dział nauki dotyczący wszystkiego co wiąże się z produkcją wina. Określa również zasady związane z uprawą winorośli, sposobu określania składu win i metodami przechowywania a nawet zasadami degustacji win.
Finisz – przedstawienie smaku i zapachu, które pozostają po przełknięciu trunku. Jeżeli smak pozostaje dłużej niż przez minutę mówimy o „długim finiszu” co podkreśla dobrą jakość wina.
Fosforan amonowy – pożywka, która zazwyczaj znajduje się razem z kupowanymi przez nas drożdżami.
Kiper – rzeczoznawca określający jakość wina, którym jest doświadczony pracownik winnicy. Jeżeli usłyszmy „materiał kiperski” oznacza to, że wino nie jest najwyższej jakości, ale gdy wymieszamy go z innym winem, uzyska ono duży lepszy smak.
Klarowanie – dobrze każdemu znane usuwanie zanieczyszczeń
Kolażowanie – polega na klarowaniu wina poprzez dodania do niego substancji organicznych, które mają związać niepożądane cząstki i wytrącić je w postaci osadu.
Kupażowanie – mieszanie win w celu uzyskania lepszego smaku i bukietu.
Maderyzacja – dojrzewanie na powietrzu w małych drewnianych beczkach. Celem jest podniesienie walorów smakowych, sposób stosowany w produkcji portugalskiego „madera”
Moszcz – niesfermentowany sok owocowy.
Nastaw – doprawiony drożdżami, pożywką, cukrem i ewentualnie kwasem cytrynowym, sok owocowy
Punktacja Parkera – system oceny win opracowany przez krytyków, dziennikarzy i Roberta Parkera.
Szata – inaczej barwa wina. Porównuje się ją do np. rubinu, kasztana, granatu, oliwki, bursztynu czy nawet słomy.
Tanina – fenol z grupy garbników, nadaje roślinom cierpki smak, dzięki czemu odstrasza zwierzęta roślinożerne. Występuje w herbacie, niedojrzałych owocach i korze dębu.